Apportering

  • -

08/02/2019 Indendørs udstilling i Fredriks

Babyklasse – Hanner
Nakkehages SH Baxo v/Stine Stenersen & Mads Larsen, SL, Plac. 1

Hvalpeklasse – Hanner
Sydåens York – SL, Plac. 1

Åben Klasse – Hanner
Åens P-Mac v/Annica Kjær Pedersen, VG, Plac. 1

Brugshundeklasse – Hanner
Åens Q. UniQ v/ Mathilde Pedersen, Excellent, CK 1, BHK CERT BIR
Nakkehages TO Bacco v/ Peter Eliasen, VG, Plac. 2
Nakkehages TO Aslak v/Anne G. Elmgren, VG, Plac. 3
Åens Hr. Gordon v/ Jan Kristensen, Good
Åens Sivert v/Ole Jensen, Good

Babyklasse – Tæver
Nakkehages SH Sif v/Jan S. Christensen, SL, Plac. 1

Hvalpeklasse – Tæver
Sydåens II Yara v/Dann Valetas, SL, Plac. 1

Åben Klasse – Tæver
Nakkehages TD Petra v/Christian & Birthe Elgaard,  Excellent , Plac. 1

Veteranklasse – Tæver
Nakkehages Bd Tilde v/Peter Eliasen, Excellent, CK 1.BTK Vet.CERT BIK BIM


  • -

Racedyst 2018

Danmarks Jægerforbund afviklede racedyst i apportering søndag den 29.7  i såvel Jylland, og på Fyn og Sjælland. DGSK stillede med hold på både Sjællandske og Jydske prøve men der kunne ikke mønstres et hold på Fyn. Det kan være det kommer efterhånden som vi ser ud til at få flere aktive medlemmer i “rigets midte”. 

Læs mere

  • -

2/9/2017 DJ’s apporteringsprøve Læsø

Møllens Jack Sparrow v/Kent Hvirring Jensen, Bestået


  • -

26/08/2017 DPK Apporteringsprøve v/Ryomgård

Zettertjärns Åzkar v/Elo Pedersen, bestået


  • -

10/8/2017 DKP Apporteringsprøve Tårs

Åens Q Uniq v/Preben Pedersen, Bestået


  • -

05/08/2017 DGSK Klubweekend Apporteringsprøve v/Uge

Østjyllands TT Satchmo v/Peter Thorup, bestået

Nakkehages BZ Orkan v/Peter Eliasen, bestået

Nakkehages BZ Solveig v/Anne Eliasen, bestået + pokal

Troldmarkens Ilova v/Lene Knuth, bestået

Nørre Løgum’s Frække Frida v/Kim Schmidt, bestået

Åens Molly v/Henning Rasmussen, bestået

Østjyllands SW Barney v/Aksel Spangsberg, bestået

Puronperän Unicka v/Lorenz Clemmesen, bestået

Øens Bilbo (Thor) v/Jesper Brinkmann, bestået

Åens Hr. Gordon v/Jan Kristensen, bestået

Åens Nandi v/Robert Paulsen, bestået


  • -

29/07/2017 DJ Udvidede apporteringsprøve v/Tikøb

Nakkehages BZ Solveig v/ Anne Eliasen har d. 29/7/2017 bestået Jægerforbundets Udvidede Apporteringsprøve i Tikøb.


  • -

24/07/2017 DGSK/DISK apporteringsprøve ved Hagested

Øens Bilbo (Thor)v/Jesper Brinkmann, Bestået

Åens Nandi v/Robert Paulsen, Bestået

 


  • -

23/07/2017 ESK apporteringsprøve ved Bildsø

Øens Blackstar v/John Bak, Bestået


  • -

23/07/2017 ESK Apporteringsprøve v/Gørding

Åens Molly v/Henning Rasmussen, Bestået


Arkiver