Author Archives: Peter Jensen

  • -

DKK’s forårsmesterskabsprøve – GS bliver 6. Vinder

DKK’s Forårsmesterskabsprøve er veloverstået og det lykkedes Anton Dahl og Jill-Sif at blive placeret som 6. Vinder.

Dagens placeringer ser ud som følger:

1. V ES Tobølbjerg L Sus v/Søren Gottfredsen
2. V P Niholys Bess v/ Tage Jensen
3. V ES Kenzo v/ Søren Rydal
4. V P Blach Luckys Kajsa v/ Kent Svensson
5. V B Klaphattens Etienne v/Poul Valdemar Nielsen
6. V GS Troldmarkens Jill- Sif v/ Anton Dahl

Dansk Gordon Setter klub ønsker alle placerede ekvipager tillykke.


  • -

13/04/2019 – DKK Forårsmesterskabsprøve

6. Vinder  – Troldmarkens Jill-Sif v/ Anton Dahl


  • -

3 af klubbens ekvipager er repræsenteret på forårs DM

Dansk Gordon Setter klub ønsker følgende ekvipager knæk og bræk til forårs DM i den kommende weekend.


Anton Dahl & Troldmarkens Jill-siff
Søren Brøndum Thygesen & Lilleskogens Wayne.
Henning Rasmussen & Åens Prisca


  • -

31/03/2019 – DGSK prøve Brørup – Vinder klasse

1. Vinder – Åens Prisca v/Henning Rasmussen
2. Vinder – Lilleskogens Wayne v/Søren Thygensen
3. Vinder – Åens Hr. Whitefoot v/Erik Petersen
4. Vinder – Vajskær Balic´ v/Henriette Clemmesen


  • -

31/03/2019 – DGSK prøve Brørup – UKK

1. vinder – Snareheia’s Togo v/Ole Kaj Frank
2. vinder – Sydåens U. Maika v/Jan Poulsen


  • -

30/03/2019 – DGSK prøve Brørup

Nakkehages TO Bacco v/Peter Eliasen, 1.pr.ÅK
Dovrefjellet’s Rågg v/Stein Løkke, DISK.pr.ÅK
Gullura’s Storm v/Henrik Ranudd, 2.pr.UK
Troldmarkens Lester v/René Pedersen, 1.pr.UK
Lilleskogens Wayne v/Søren Thygensen, 2.pr.ÅK
Snareheia’s Togo v/Ole Kaj Frank, 1.pr.UK
Åens Q. UniQ v/Preben Pedersen, 2.pr.ÅK


  • -

29/03/2019 – DGSK prøve Brørup

Østjylland’s PH Chili v/Martin Larsen, 1.pr.ÅK
Østjylland’s SW Marley v/Søren Thygensen, 1.pr.ÅK
Åens Prisca v/Henning Rasmussen, 1.pr.ÅK
Troldmarkens Kenzo v/Jan Poulsen, 1.pr.ÅK
Vajskær Cora v/Lorenz Clemmesen, 1.pr.ÅK
Åens Hr. Whitefoot v/Erik Petersen, 1.pr.ÅK
Svitjods Ronja v/Thore Larson, 1.pr.ÅK


  • -

24/03/2019 – ESKD prøve Tuse Næs

Nakkehages TD Petra v/Christian Elgaard, 2.pr.ÅK


  • -

24/03/2019 – DPK prøve Tønder

Troldmarkens Listige Ludwig v/Søren Thygensen, 1.pr.UK


  • -

23/03/2019 – DPK prøve Tønder

Troldmarkens Kenzo v/Jan Poulsen, 1.pr.ÅK
Sydåens U. Maika v/Jan Poulsen, 1.pr.UK
Nørre Løgum’s Inka v/Kim Schmidt, 1.pr.UK


Arkiver